Grasski 2017

Grasski 2017 - Na úvod nové sezóny proběhla čtyři květnová reprezentační soustředění jako každý rok. První se konalo tradičně ve Štítné nad Vláří 28.4. – 1.5. Následovalo soustředění v Českých Petrovicích v O.h. a třetí se mělo konat na

IMG 8343

(pro travní lyžování) nové sjezdovce v Hlubočkách u Olomouce, kde se loni jel paralelní slalom na závěr sezóny. To ale bylo z technických důvodů přesunuto opět do Štítné, kde jsem měl hned v prvním tréninku obřího slalomu nešťastný pád. Byl jsem chvíli v bezvědomí a kromě pár záblesků si od pádu po pohled na nemocniční strop ve Zlíně nepamatuji skoro nic. Kromě otřesu mozku, pohmožděného ramena a pár šrámů v obličeji se mi nic nestalo. Akorát vlastně všechna soustředění přišla takřka vniveč a zameškal jsem pár úvodních závodů.

Na lyže jsem se poprvé postavil až po měsíci a půl v Olešnici v O. h., kde se jel Český pohár. Nebýt toho ramene, tak by to bylo výrazně dříve. Takže tady začínalo rozježdění číslo dvě. Pár změn v kalendáři ještě způsobilo to, že tři víkendy po těchto závodech byly volné bez závodů. V této závodní pauze jsem absolvoval pár tréninků v Olešnici a Předklášteří a na konci července nás už čekal Světový pohár v italském Montecampione, kde se jel obří slalom a slalom. Tento kopec je nový a v příštím roce zde pravděpodobně plánují MSJ. Od Montecampione už začal být kalendář nacpaný každý víkend.

Další víkend 4.-6. srpna se konaly mezinárodní závody FIS na místě činu ve Štítné nad Vláří,kde mi štěstí moc nepřálo. Dojel jsem pouze jeden závod ze tří – super-G, ve kterém jsem si zajel lyže na MS do Kaprunu. Následovaly tři víkendy závodů SP po sobě. První se odehrávaly ve švýcarském Marbachu, kterého jsem se nezúčastnil a za další týden se závodníci přesunuli do České republiky do Předklášteří u Tišnova, zde se jely dva závody – GS a SL. Třetí v řadě a zároveň poslední Světový pohár letos byl na programu v mém oblíbeném středisku v Santa Caterině v Itálii. Zde se kvůli velmi krátké trati jezdí sprint slalomy, které probíhají tak, že se jedou každé kolo dvě jízdy ve stejné trati a počítá se lepší z těchto dvou kol do celkového času. Právě tady jsem si vyjel své nejlepší umístění v SP za moji lyžařskou kariéru – 12. místo.

Konec Seriálu SP znamenal pro dospělé týdenní pauzu před MS v rakouském Kaprunu. Právě v tomto týdnu se konalo MSJ v italském Saurisu, odkud si naši junioři odvezli pět zlatých a dvě stříbrné medaile. Potom už nastala všemi závodníky dlouho očekávaná akce – Mistrovství Světa. Na Kaprunu je kopec poměrně členitý. Sjezdovka je vlnitá a poměrně rychlá. Povrch je zde, řekl bych, pro lyžování bezvadný, avšak pro lyže dost špinavý – součástky se rychleji ojedou a znehodnotí. Tato sjezdovka patří mezi mé nejoblíbenější, a tak jsem se sem dost těšil. První závod na programu MS byl ve středu superobří slalom. Kdysi má nejméně oblíbená disciplína, ale postupem času už mě baví více než obří slalom. Počasí nevyšlo opravdu zrovna nejlépe – mlha, déšť, mokrý blátivý podklad a poměrně zima. Toto počasí vydrželo až do pátečního slalomu. V super-G si pořadatelé připravili pro závodníky překvapení v podobě skoku, a tak byl závod o to pestřejší. Dříve se na travních lyžích skoky stavěli, ale to jsem ještě nelyžoval, takže toto byla má první zkušenost. Závod jsem dokončil na 30. místě.

Ve čtvrtek následovala kombinace, kterou jsem nedokončil. Vypadl jsem v prvním kole – v super-G, kde jsem nezvládl nájezd do 3. brány pod skokem a už jsem se do druhého kola na slalom nepodíval, na což jsem se těšil. Šel jsem alespoň na předzávodní trénink, protože další den se jel slalom speciál. Na první kolo bylo ještě klasické ošklivé počasí, ale na druhé naopak. Slunce vysušilo zmáčenou trať a tak byla rychlejší a neklouzala. Po prvním kole jsem dojel na 17. místě, což už se na konci závodu nezměnilo. Z tohoto výsledku mám opravdu radost.

Poslední závod v sobotu byl obří slalom, který mi opravdu vůbec nesedl. Vždy byl obří slalom mou oblíbenou disciplínou, ale nyní už je na posledním místě. Obří slalom jsem dokončil na 37. místě. Tímto závodem skončilo MS 2017. Český tým si z tohoto šampionátu odvezl celkem 7 medailí – 3 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou, což je veliký úspěch.

Závěr sezóny, jako vždy, se konal v Předklášteří u Tišnova – MČR. Těchto závodů jsem se zúčastnil pouze v neděli ve slalomu, kde jsem dojel na druhém místě. Protože bylo nepříznivé deštivé počasí, jel se pouze jednokolově, druhé kolo bylo zrušeno. Kvůli přípravě na státní závěrečné zkoušky jsem sobotní obří slalom a super-G vynechal. Letošní sezónu hodnotím poměrně kladně a doufám, že příští rok nabídne další zajímavé výsledky.